Haberler

6/recent/ticker-posts

DEVA Partisinin 5H internet vizyonu DEVA Partisinin 5H internet vizyonu… DEVA Partisi Dijital Dönüşüm ve Teknoloji Politikaları Başkanı Burak Dalgın, partisinin ‘Türkiye’ye çağ atlatacak ilk adım’ olarak nitelendirdiği 5H internet vizyonunu tanıttı.

17 Aralık’ta resmi sosyal medya hesaplarından yayınlanan video aracılığı ile partisinin 5H internet politikasını açıklayan Burak Dalgın, Türkiye’nin uluslararası dijitalleşme yarışında geri kaldığını, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin internet üzerinde baskıcı bir yaklaşıma sahip olduğunu sosyal medya için çıkarılan son yasayla Türkiye’nin “kendi ayağına kurşun sıktığını” ifade etti.

Konuşmasında Türkiye’de Avrupa’nın en yavaş internetinin, en pahalı fiyata sunulduğunu ve kalkınma için güçlü internet altyapısının şart olduğuna vurgu yapan Dalgın, konuşmasının devamında DEVA partisinin 5H vizyonunu şöyle açıkladı. Siyasi gelişmeler için Haberler app adresini takip edin.

DEVA Partisinin 5H internet vizyonu

 • Hızlı internet: Türkiye’nin sabit geniş bant internet hızı dünya ortalamasının üzerine çıkacak.
 • Her yerden ve her zaman internet: Hanelerin yüzde 99’unda süper hızlı geniş bant (100+ Mbps) internet erişimi sağlanacak. Türkiye’nin fiber kablo uzunluğunu 1 milyon km’nin üzerine taşımak için ortak altyapı geliştirilecek. Temelde yerel yönetimlere ödenmek üzere 5 milyar ABD doları tutarında bir yatırım paketi oluşturulacak.
 • Hesaplı internet: 6-25 yaş arası öğrencilere ve gençlere, tüm öğretmenlere ücretsiz internet erişimi sağlanacak. Bu uygulamanın yılda 10 milyar TL’ye ulaşan maliyetinin neredeyse tamamı telsiz gelirleri, özel iletişim vergisi ve evrensel hizmet fonu ile karşılanacak. Telekom şirketleri üzerindeki yükler azaltılacak ve uzun vadeli, makul maliyetli finansman çekerek internet herkes için ucuzlatılacak.
 • Hizmet odaklı internet: Tüketici düzenlemeleri ’internetin temel hak olduğu’ prensibiyle yapılacak.
 • Hür internet: Paydaş odaklı, geniş görüş alışverişi ile hazırlanmış, dünyayla entegre, evrensel hak ve özgürlüklere uygun ve girişimcinin önünü açan kanuni düzenlemeler yapılacak.

Dalgın konuşmasının devamında 5H internet vizyonunun gerçekleştirilmesi için öncelikle atılacak 10 adımı şöyle sıraladı:

Atılacak ilk 10 adım

 1. Yerel yönetimler ile işbirliği yaparak fiber uzunluğunu 1 milyon km’ye çıkaracağız. 5 milyar dolar mertebesindeki maliyeti merkezi yönetim olarak üstlenecek ve ortak pasif altyapı şirketine hisse karşılığı koyacağız.
 2. Uluslararası kürsü sahibi olacağız. Silikon Vadisi’ne teknoloji büyükelçisi atayacağız. AB üyelik müzakerelerinde tek dijital pazarı önceliklendireceğiz. Uluslararası platformlar ile (BM, AB, OECD) sınır-ötesi veri akışı konusunda birlikte çalışacağız.
 3. Veri merkezlerini ülkemize çekeceğiz. Hem internet trafiğinin yurtdışına çıkışını azaltacak hem de yetkinlik geliştirmek için fırsat yaratacağız. 
 4. 5G dönüşümünü OECD ülkeleri ile eş zamanlı olarak gerçekleştireceğiz ve hizmete online eğitim ile başlayacağız.
 5. BTK’yı dünya standartlarında bağımsız bir regülatör hâline getireceğiz.
 6. Türk Telekom’un lisans ve kalıcı sahiplik problemlerini çözeceğiz.
 7. Mevcut oyuncuların yatırım yapmasını ve yeni oyuncuların sektöre girmesini sağlayacak regülasyonlar yapacağız.
 8. Düzenlemeleri kullanıcıyı merkeze alarak ve interneti temel hak tanıyarak ele alacağız.
 1. İletişim alt yapısına dâhil kamu, özel sektör ve akademideki paydaşların yüksek liyakata dayalı istihdamını gözeteceğiz.
 2. Ortak altyapının kurulumunu sağlayacağız. Herkesin inceleyip analiz edebileceği genel kamu erişimine açık, interaktif Türkiye Altyapı Haritasını yayınlayacağız.

Yorum Gönder

0 Yorumlar