Haberler

6/recent/ticker-posts

Gelecek Partisinin asgari ücret tepkisiAsgari ücret tepkisi… 28 Aralık’ta yapılan toplantı sonrası asgari ücretin 2.825 TL olarak belirlenmesinin ardından Genel Başkanlığını Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı Gelecek Partisi ”İKTİDAR ÇALIŞANLARI AÇLIK SINIRINDA TUTMAYI SEÇTİ” başlıklı bir açıklama yayınladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk‘un “1 Ocak’tan İtibaren Geçerli Olacak Asgari Ücret Brüt 3.577 Lira 50 Kuruş, Net 2.825 Lira 90 Kuruş Olarak Belirlendi”.

Asgari ücretin yüzde 21,56 oranında artırıldığını belirten Bakan Selçuk, “Asgari ücret 2021 yılı için brüt 3.577 lira 50 kuruş, net ise 2.825 lira 90 kuruş olarak belirlendi. Böylece geçen yıla göre net asgari ücret 500 lira artmış oldu” açıklamasının ardından birçok kurum ve sendikadan ardarda tepki ve açıklamalar geldi.

Gelecek Partisi ise aynı gün yaptığı açıklamada ”Asgari ücret %21.5 artışla net 2.324,7 TL den 2.825,9 TL’ye yükseltildi. Aynı dönemde gıda enflasyonu ise % 21.08 olarak gerçekleşti. Böylece iktidar asgari ücretle çalışan milyonlarca kişiye, açıkladığı resmi gıda enflasyonu üzerine aylık 11 Türk Lirası sadakayı layık görmüş oldu. Üstelik 4 Ocak’ta açıklanacak olan Aralık ayı gıda enflasyonu yüzde %3’ün üstünde çıkarsa, daha 4 Ocak gününde çalışanın sofrasından bu 11 TL’yi geri almış olacak.

Herkes kendine yakışanı yapıyor. Çitçi desteklerine müteahhitlere ödeyeceği garantinin üçte ikisini layık görenlerin, eğitime Hazine Maliye bakanlığı bütçesinin dörtte birini ayıranların, asgari ücretten anladığı Çin’den daha ucuz işgücü olmayı pazarlamaktır.” ifadelerine yer verdi. Son dakika Haberler.

Asgari ücret tepkisi

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise “İşçi sınıfı bir kez daha yok sayılmıştır. İşçiler bir kez daha sefalete mahkum edilmiştir. Bu mu adaletiniz, bu mu bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçiye emekçiye reva gördüğünüz asgari ücret? Bu asla kabul edilemez. Bu adaletli, insaniyetli, hakkaniyetli değildir. sözleriyle tepkisini verdi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar