Haberler

6/recent/ticker-posts

İkinci aşı onay aldı

 ikinci aşı

İkinci aşı Cuma günü acil durum yetkisi aldı;  Amerika Birleşik Devletleri’nde neredeyse tam olarak bir yıl önce ortaya çıkan ve en büyük küresel halk sağlığı krizine yol açan birkaç gizemli zatürre vakasıyla ateşlenen bir pandemiyle savaşmak için iki güçlü araç benzeri görülmemiş bir bilimsel başarı.

Gıda ve İlaç İdaresinin temizlemek için karar Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ulusal Enstitüsü ile ortaklaşa Massachusetts biyoteknoloji şirketi Moderna tarafından geliştirilen aşıyı, tıpta tarihi bir hafta sonunda ulaşır – olarak sağlık çalışanları aşıları almaya başladı ait ilk coronavirüs Pfizer ve Biontech tarafından geliştirilen aşı, 12 Aralık’ta FDA tarafından onaylandı.

Bu hafta ulusal bir toplu aşılama kampanyasının ilk çekimleri büyük umut verdi, ancak aynı zamanda şirketler, federal hükümet ve eyaletler iddialı zaman çizelgelerini sürdürmek için birlikte çalışmaya çalışırken, şimdi ön plana çıkacak dağıtım ve tedarik zorluklarını da ortaya çıkardı. Birleşik Krallık’taki iki sağlık bakımı çalışanı, bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce çekilen Pfizer-BioNTech ile aşılandıktan sonra tedavi edilebilir alerjik reaksiyonlar yaşadı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, FDA Cuma gecesi, ajansın alerjik reaksiyonların “yaklaşık beş” raporunu araştırdığını söyledi. Vakalar, halk sağlığı uzmanları aşılara güven oluşturmak için çalıştıkça önümüze çıkabilecek zorlukları vurguluyor.

Nihai hedefe doğru

Anthony S. Fauci, “Çok önemli başka bir aşıyı devreye sokmak, nihai hedefe doğru bir başka adımdır: Yeterli sayıda insanı aşı yaptırmak, böylece bu ülkede bildiğimiz şekliyle salgını esasen sona erdirmek,” Anthony S. Fauci, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü müdürü, dedi. Bunun mümkün olduğuna inanıyorum.

Detaylı haberler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde virüsten kaynaklanan ölü sayısı 312.000’i aştığında gelen ikinci bir aşının yetkilendirilmesi, bazı lojistik zorlukları hafifletmeye başlayarak, hükümet sayısını kabaca ikiye katlayarak yaklaşık 20 milyona çıkarabilecek pratik bir etkiye sahip olacaktır. Yetkililer yıl sonundan önce ilk atışla aşı yapabileceklerini söylüyorlar. Hiçbir zaman büyük ölçekte yapılmamış bir aşı türünün üretimi artarken, ülkeyi tek bir üreticiye bağımlı olma riskli konumundan kurtaracak. Ayrıca, Pfizer-BioNTech aşısı için gerekli olan özel ultra soğuk dondurucular ve kuru buz soğutucuların aksine, normal bir dondurucuda saklanabilen bir aşı ekleyerek, ülkenin geniş alanlarına dağıtmayı kolaylaştırır.

Başarılar aynı zamanda bilim tarihinde belirleyici bir anı temsil ediyor . Bilim adamları yeni bir teknolojiyi alıp yeni bir virüse karşı dengeledi, bir yıldan kısa bir süre içinde, klinik deneylerde yüzde 94 ila 95 etkili olan iki aşı geliştirip uygulayarak dünyanın ilaç dolabındaki en etkili aşılardan bazılarına rakip oldu.

Şaşırtıcı. 60’tan fazla aşı denemesi üzerinde çalışan Kaiser Permanente Washington Sağlık Araştırma Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacı olan Lisa A. Jackson, en çılgın rüyalarımızda aldığımız sonuçları hayal edemezdik ”dedi. Mart ayının ortasında, en önemli olanı başlattı – 45 sağlıklı, genç gönüllü üzerinde Moderna aşısının küçük bir güvenlik testi. “Bu tür iki aşıya sahip olmak – bu inanılmaz.”

Cuma gecesi bir medya çağrısında, FDA yetkilileri ikinci bir aşının yetkilendirilmesini bir kilometre taşı olarak nitelendirdi ve Pfizer-BioNTech aşısıyla ilgili alerjik reaksiyon raporlarını araştırdıklarını söylediler. FDA’nın aşıları düzenleyen Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü Peter Marks, Alaska’da bir kadının hastaneye kaldırıldığı bir vaka da dahil olmak üzere raporları değerlendirmek için FDA ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin günlük olarak toplandığını söyledi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar