Haberler

6/recent/ticker-posts

İsmail Demir 8. İnovasyon haftasında konuştu

 


Ticaret Bakanlığı’nın koordinasyonunda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl 8’incisi düzenlenen “Türkiye İnovasyon Haftası”nın ikinci gününde konuşma yapan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Stratejik ve taktik düzeylerde güvenlik güçlerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü mühimmat, güdüm kiti ve füzelerimizin üretimleri yerli ve milli olarak yapılıyor.” dedi.

Savunma sanayii olmadan ekonomik güçlenmenin mümkün olmadığı gibi, ekonomik ve siyasi bağımsızlıktan bahsetmenin de mümkün olmadığını söyleyen Başkan Demir, savunma sektörünün birçok alt sektörü ve bu sektöre bağlı güçlü teknolojileri de bünyesinde barındırdığını ifade eden Demir, devamında Dolayısıyla bu alanda kazandığımız bir yetkinlik, ilgili alt sektörlere de önemli katkılar sağlıyor. Ve bunun üzerinde çalışmaya devam ediyoruz. Ülkemizin komşularıyla ilişkilerinde ve dünyanın birçok bölgesindeki iş birliği faaliyetlerinde savunma sanayisinin göstermiş olduğu gelişimin etkili olduğunu belirtebiliriz. Savunma sanayisinde yerlilik oranımız arttıkça bağımsızlığımız ve masadaki müzakere gücümüzün de artmakta olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla savunma sanayimizin dış politika açısından önemli avantajlar doğurduğunu söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı. Savunma Sanayi haberleri.

“Türkiye artık sınırlı sayıda ülkenin sahip olduğu yüksek teknoloji radar geliştirme ve üretme yeteneğine de sahip

Konuşmasının devamında ileri teknolojik ve kritik sistemlerde bağımsız olunmasına vurgu yapan Başkan İsmail Demir, sözlerinin devamında ise “Sayın Cumhurbaşkanımızın özellikle bu alanda çizdiği hedef doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tank, hafif zırhlı araç, helikopter, insansız hava aracı ve füzelerimizin motor ve güç aktarma sistemlerinin geliştirilmesi amacıyla başlattığımız projelerimiz hızla yürütülüyor. Savunma sanayimiz sadece bugünün muharebe ortamına değil, geleceğin harp teknolojilerini şimdiden değiştirmek üzere çalışmaya devam ediyor. Bunlar arasında elektromanyetik silahlar ve lazer silah sistemlerini sayabiliriz. Stratejik ve taktik düzeylerde güvenlik güçlerimizin ihtiyaç duyduğu her türlü mühimmat, güdüm kiti ve füzelerimizin üretimleri yerli ve milli olarak yapılıyor.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin son yıllarda savunma sanayinde yerlilik oranını büyük oranda artırması silahlı insansız hava araçları başta olmak üzere gelişmiş bomba ve füzeler geliştirmesi kendi 5. nesil savaş uçağı projesine girişmesi ve Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’da dahil olduğu çatışmalarda askeri başarılarda elde etmesiyle birlikte vatandaşında ilgisi büyük oranda artmış durumda.

Yorum Gönder

0 Yorumlar