Haberler

6/recent/ticker-posts

Pompeo, Hack olayının arkasında Ruslar var

Dışişleri Bakanı Pompeo, Hack olayının arkasında Ruslar varDışişleri Pompeo, Hack olayının arkasında Ruslar var. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Cuma gecesi bir röportajda, siber güvenlik şirketi FireEye da dahil olmak üzere düzinelerce federal kurum ve şirketi ihlal eden bir saldırının arkasında Rusya’nın olduğuna inandığını söyledi.

“Mark Levin Şovu” nda konuşan Pompeo, çabanın “oldukça açık bir şekilde” Rusya ile bağlantılı olduğunu söyledi.

Pompeo, “Halen tam olarak ne olduğunu açtığımız için daha fazlasını söyleyemem ve eminim bir kısmı gizli kalacaktır. “Bu çok önemli bir çabaydı ve bence artık bu faaliyete Rusların katıldığı gayet açık bir şekilde söyleyebiliriz.”

Başkan Donald Trump’ın soruşturma sırasında konuşup konuşmayacağı sorulduğunda, Pompeo bazen “Amerikan halkını korumak için daha akıllıca hareket etmenin sakin bir şekilde işinize devam etmek ve özgürlüğü savunmaktır” dedi. Haberler için bizde kalın.

İlk Hack bu ayın başında yaşandı

Kapsamlı hükümet sözleşmelerine sahip büyük bir ABD siber güvenlik şirketi olan FireEye, hack’i ilk olarak bu ayın başlarında ortaya çıkardı . Bir şirket blog gönderisinde , CEO Kevin Mandia bunu “üst düzey saldırı yeteneklerine sahip bir ulusun saldırısı” olarak nitelendirdi. Daha sonra bilgisayar korsanlarının birincil hedefinin şirketin hükümet müşterilerinden bilgi çalmak olduğunu söyledi.

FBI’ın siber bölümünden müfettişler, ilk göstergelerin sorumlu olan kişinin “bir ulus devletle tutarlı yüksek düzeyde bir karmaşıklığa” sahip olduğunu öne sürdüğünü söylediler.

Bilgisayar korsanları , birçok ABD devlet kurumu ve büyük şirketler de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki uzun bir müşteri listesine uzaktan bilgi teknolojisi hizmetleri sağlayan Austin merkezli bir şirket olan SolarWinds’e girerek bilgisayar sistemlerine erişmiş gibi görünüyor .

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı, federal kurumlara SolarWinds ürünlerinin sürümünü kullanmayı derhal durdurmaları talimatını veren bir acil durum yönergesi yayınladı.

Siber saldırı Mart ayı gibi erken bir tarihte başladı, ancak yalnızca bu ay keşfedildi. Hedeflerin çoğu devlet kurumları, hükümetlerle sözleşme yapan şirketler veya düşünce kuruluşlarıydı. Microsoft’a göre bilgi ve teknoloji şirketleri de vuruldu.

İç Güvenlik ve Gözetim Komitesi üyeleri Cuma günü konu hakkında bilgilendirildiklerini, ancak “cevaptan çok soru” ile baş başa kaldıklarını söyledi.

Komite liderleri yaptığı açıklamada, “Bugün Trump Yönetiminden hükümet sistemlerine yapılan büyük hack’le ilgili sınıflandırılmış bir üye brifingini aldıktan sonra, cevaplardan çok sorularla baş başa kalıyoruz,” dedi. “Geniş kapsamlı, benzeri görülmemiş bir siber saldırının ortasında bile. Ulusal güvenliğimiz açısından sonuçları, İdare yetkilileri ihlalin tüm kapsamını ve kurbanların kimliklerini paylaşmak konusunda isteksizdi. “

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Cuma günü, Rusya’nın uzak doğusundaki Vladivostok kentinde ve Ural Dağları’nın hemen doğusundaki Yekaterinburg’da kalan son iki ABD konsolosluğunun kapanacağını doğruladı. Bir sözcü yaptığı açıklamada, kararın “ABD misyonunun Rusya’daki çalışmalarını optimize etmek için” verildiğini söyledi.

Kısmen okundu bildiride, “Moskova ABD Büyükelçiliği’ndeki personelin sonuç olarak yeniden hizalanması, Rusya’daki dış politika çıkarlarımızı mümkün olan en etkili ve güvenli şekilde ilerletmemizi sağlayacaktır.”

Yorum Gönder

0 Yorumlar