Haberler

6/recent/ticker-posts

Tesla S&P 500 katılırken Wall Streette dalgalanma

 Tesla S&P 500

Tesla S&P 500 ‘e katılırken Wall Street, ticaret dalgalanmasına hazırlanıyor. Kıyaslama ölçütü S&P 500 hisse senedi endeksine bir şirket eklemek, Tesla gibi bir şirket söz konusu olmadığı sürece tipik olarak sıradan bir işlemdir.

Elon Musk liderliğindeki elektrikli otomobil üreticisinin piyasa değeri yaklaşık 600 milyar dolara yükseldi ve S&P 500’e şimdiye kadar eklenebilecek en büyük şirket oldu. 21 Aralık’ta dahil edilmesinin bir ticaret selini tetiklemesi bekleniyor. kurumsal yatırımcılar ve oynaklıkta artış.

Pek çok 401 (k) hesabının kalbinde yer alan S&P 500’ün varlıklarını yansıtmak için tasarlanan endeks fonlarının, fonlar yeniden dengelenmek için hareket ettikçe Pazartesi günü işlem başlamadan önce 80 milyar $ ‘dan fazla Tesla hissesini toplaması bekleniyor. çeyrek için holdingler.

S&P Dow Jones Endeksleri kıdemli endeks analisti Howard Silverblatt, bunun dördüncü çeyrekte portföyleri yeniden dengelemek için ticarete harcanan tutarı rekor seviyeye çıkarması bekleniyor.

“Tarihsel olarak, dördüncü çeyrek yeniden dengeleme için 21 milyar dolarlık alım satım küçük bir ligdir, ancak ağır vuruş yapan Tesla’yı (82 milyar dolar) eklediğinizde, tarihi zirveyi ikiye katlayarak 100 milyar doları aşarsınız” dedi.

S&P 500, piyasa değerine göre ağırlıklandırıldığı için Tesla, Apple, Microsoft, Amazon, Facebook ve Google ana Alfabesi ile birlikte endekste yer alan en değerli 10 şirketten biri olacak. Bu, birkaç büyük hisse senedinin endeksin performansını büyük ölçüde etkileme olasılığını artırıyor, son yıllarda olan bir şey. Haberler için tıklayın.

Tesla değerlemesi

Tesla’nın çok yüksek değerlemesi, hisse senedi fiyatındaki bir hareketin S&P 500 üzerinde çoğu şirketten daha fazla etkiye sahip olacağı anlamına geliyor. Endeksin medyan ağırlığı% 0,08 iken Tesla’nın ağırlıklandırmasının yaklaşık% 1,5 ila% 1,6 olacağı tahmin edilmektedir. Karşılaştırıldığında, General Motors’unki% 0.17, Ford’unki% 0.12. Apple,% 6,5 ile en büyük ağırlığa sahiptir.

CFRA Research’te hisse senedi araştırma analisti Pauline Bell, “Dolayısıyla, ağırlıklandırmanın kendisi pazarı hareket ettirme eğiliminde olan Büyük Teknoloji firmaları kadar büyük değil” dedi. Öte yandan, küçük bir balık değil. Hala S&P 500 endeksinin büyük bir parçası. “

Tesla, bu yılın ikinci çeyreğinde üst üste dördüncü karını açıkladıktan sonra S&P 500’e dahil olmaya hak kazandı, ancak S&P Dow Jones Endeksleri Tesla’nın geçen aya kadar endekse katılacağını açıklamadı.

Yatırımcılar, otomobil üreticisinin yıllar süren kayıplardan sonra nihayet tutarlı bir şekilde para kazandığını ve araçlarının teslimatları için kilometre taşlarına ulaşmaya devam ettiği gerçeğini alkışlarken, şirketin hisseleri bu yıl% 650 arttı.

Globalt Investments kıdemli portföy yöneticisi Tom Martin, “Bugüne ve birkaç yıl öncesine bakarsanız, bu, kalıcılık gücü ve bazı rekabet avantajları sergileyen bir şirkettir” dedi. “Değeri ne olursa olsun farklı bir soru.”

Tesla hisselerindeki çarpıcı artış, bazen yatırımcıların, özellikle de Tesla’nın kullanıcılarının en çok tutulan 100 hisse senedinden biri olduğu Robinhood gibi platformlarda günlük işlem yapan yeni gelenler gibi, kar sağlama kabiliyetinden daha azına atfedilmiştir.

Bu, 2020’ye hisse başına 88,60 dolardan başlayan ve geçen hafta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 649,88 dolara ulaşan hisse senedi için değişken ticaret dönemlerine yol açtı.

Bununla birlikte, bazı yatırımcılar, Tesla’yı S&P 500’e eklemenin, endeksi hisseleri doldurmak için bir referans olarak kullanan yatırım fonlarını harekete geçireceğinden ve portföylerini potansiyel olarak istenmeyen dalgalanmalara maruz bırakacağından endişe ediyorlar.

JPMorgan analistleri

JPMorgan analistleri, geçen hafta, portföylerindeki Tesla hisselerinin S&P 500 ile eşit oranda tartılmasına karşı tavsiyede bulundukları bir araştırma notunda uzun vadeli yatırımcıların bu tür endişelerini işaretlediler ve Tesla hisselerinin “bizim görüşümüze göre olduğunu ve hemen hemen her geleneksel ölçüme göre yalnızca aşırı değer veriliyor, ancak çarpıcı biçimde öyle. “

Bu tür uyarılara rağmen Tesla, yakında büyük fon yöneticileri tarafından işletilen S&P 500 endeks fonlarında demirbaş olacak. S&P 500’ün değerinin yaklaşık% 17’si bu tür fonlara aittir.

Yeterli Tesla hissesi satın almak için ihtiyaç duydukları fonları artırmak için bu fonların bu hafta diğer hisse senetlerinden milyarlarca dolar indirmesi bekleniyor. Performansı S&P 500 ile kıyaslanan, yani hedefleri endeksten daha iyi veya daha iyi yapmak olan fonların yöneticileri de Tesla hisselerini alıp almayacağına karar vermek zorunda kalacak.

Bell, “Artık S&P 500’ün bir parçası olduğuna göre, daha fazla kurumsal yatırımcıyı kalabalığa katılmaya itecek” dedi.


Yorum Gönder

0 Yorumlar