Haberler

6/recent/ticker-posts

1. Kılıçarslan’ın Mezarı Bulundu Anadolu Selçuklu Devleti’nin efsanevi hükümdarı Sultan 1. Kılıçarslan’ın mezarı bulundu. Kayıp mezar Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Dicle Üniversitesi bünyesindeki bir ekip tarafından tespit edildi.

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç’un yaptığı açıklamada ”I. Haçlı Seferi’ne karşı destansı mücadelesiyle bilinen Sultan I. Kılıçarslan’ın, Habur Çayı’nda boğularak şehit olduğu ve Meyyafârıkîn’e (Silvan) defnedildiği biliniyor; ama mezar yeri bir türlü tespit edilemiyordu.

2 tarihçi, 1 sanat tarihçisi, 1 arkeolog ve 1 yazma eser uzmanından oluşan komisyonumuz, veriler ışığında Silvan’daki muhtemel yerleri inceledi ve yöre halkıyla hep temas hâlinde oldu. Güzel haber bu hafta içinde geldi.

Silvan merkezindeki “Orta Çeşme-Kaniya Navin” mevkiinde “Ziyaret” olarak bilinen bu türbedeki iki mezarın, Kılıçarslan ve kızı Saide Hanım’a ait olduğu komisyonumuz tarafından belirlendi.

Anadolu tarihine ışık tutacak olan bu gelişmenin Diyarbakır ve Silvan için hayırlı neticeler vereceğini temenni ediyor, başta sayın valimiz Münir Karaloğlu olmak üzere katkı sunan herkese üniversitem adına teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi. Son dakika Haberler.

1. Kılıçarslan Kimdir?

1079-1107 yılları arasında yaşamış Sultan 1. Kılıçarslan, Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın oğlu ve devletin ikinci sultanıdır.

Efsanevi Sultan 1. Kılıçarslan, 1. Haçlı Seferi karşısında büyük kahramanlıklar sergilemiş sefer boyunca on binlerce haçlı askerinin öldürülmesinde birincil rol oynamıştır.

Yorum Gönder

0 Yorumlar