Haberler

6/recent/ticker-posts

600 000 Kişiye Aşı yapıldı Sağlık Bakanlığı başlattığı aşı çalışmasında ilk günden rekor kırdı. 600 000 Kişiye Aşı yapıldı. Güçlü bir sağlık sistemine sahip olan Türkiye koronavirüsün çıktığı ilk günden bu yana takip ve tedbir almada tüm ülkeler arasında pandemi sınavını en iyi veren birkaç ülkeden biri oldu.

Ardı ardına gelen aşı haberleriyle birlikte aşının Türkiye’ye ne zaman geleceği, aşının nasıl yapılacağı gibi sorular sorulurken Sağlık Bakanlığı aşılamaya başlar başlamaz ilk günden 600 000 kişiyi aşılamayı başardı. Son dakika sağlık haberleri.

600 000 Kişiye Aşı yapıldı

Vatandaşlar üzerindeki aşı kaygısını gidermek amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başta olmak üzere ülke bürokrasisinin önde gelenleri aşıyı ilk kendileri yaptı.

Fahrettin Koca, yaptığı açıklamalarda TBMM siyasi parti liderlerine aşı daveti yaptığını kimi liderlerin daveti kabul ettiğini ancak bazı liderlerin vatandaş olarak sıralarını bekleyeceklerini söyledi.

Yapılan açıklamalar da yeni aşıların tedarik edileceği ifade edildi. Türkiye’nin kendi aşısını üretmesinin ise Nisan ayını bulacağı ifade ediliyor.

Şimdilik Çin üretimi CoronaVac aşısının tedarik edildiği, Pfizer-Biontech aşısının ise kısa süre sonra geleceği ifade edilirken, Sağlık Bakanlığı tedarik edilecek aşı miktarını olabilecek en yüksek miktarda olması için büyük uğraş veriyor.

Uzmanlar CoronaVac aşısının daha klasik yöntemlerle geliştirildiğini yeni etkisinin daha az olduğunu ifade ederken, Biontech aşısının ise yeni bir teknikle geliştirildiğini söylüyor.

Yorum Gönder

0 Yorumlar