Haberler

6/recent/ticker-posts

Ali Erbaş: Geçmişten Geleceğe Muhasebe Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş önceki gün Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde yatsı namazı sonrası “Geçmişten Geleceğe Muhasebe” konulu bir sohbet gerçekleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, yatsı namazı sonrası Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii’nde “Geçmişten Geleceğe Muhasebe” konulu bir sohbet gerçekleştirdi.

Diyanet TV ve TRT kanallarından canlı olarak yayınlanan sohbette Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türkiye’nin her yerinde yatsı ezanlarının okunduğunu ifade ederek, “Camilerimizde buluşamadık ama evlerimizde namazlarımızı kıldık. Yüce Rabbimiz ezan-ı Muhammediyi gök kubbemizden ve minarelerimizden ebediyen eksik eylemesin.” dedi. Son dakika haberleri.

Ali Erbaş: Geçmişten Geleceğe Muhasebe

Allah’ın insanı en değerli varlık olarak yarattığını belirten Başkan Erbaş, “İnsana sayısız nimetler ihsan etmiş, akıl, irade, vicdan gibi üstün özellikler bahşetmiştir. Onu ilahi hitaba muhatap kılmıştır. Peygamber ve vahiy göndermekle onun yolunu aydınlatmıştır. Kainattaki her şeyi insanın emrine amade kılmıştır.” diye konuştu.

Başkan Erbaş, varlık âleminde her şeyin bir yaratılış gayesi olduğuna vurgu yaparak, “İnsanın dünyada bulunuş gayesi de Allah’a kulluktur. Yeryüzünün imar ve ıslahı için çalışmaktır. İnsan sınırlı bir varlık, dünya ise geçici bir mekândır. İnsan, burada, zamanın akışı içerisinde ebedi yurdu olan ahirete doğru yol almaktadır. Zaman ve ömür, insana emanet edilen eşsiz hazinelerdir. Bu sebeple zamanı en iyi şekilde değerlendirmek ve ömrü imar etmek, ihmal edilemez bir sorumluluktur.” ifadelerini kullandı.

İnsan ve mümin olmamızın gereği olarak hepimizin sorumlulukları var

İnsanın sorumluluk sahibi bir varlık olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, “İnsan ve mümin olmamızın gereği olarak hepimizin sorumlulukları vardır. Rabbimize karşı sorumluklarımız var. Kendimize karşı sorumluklarımız var. Ahlaki, içtimai, millî ve manevî değerlerimize karşı sorumluluklarımız var. Vatanımıza, milletimize, ailemize, eşimize, çocuklarımıza akrabalarımıza, çevremize, komşularımıza karşı sorumluluklarımız var. Yeryüzüne, insanlığa ve bütün canlılara karşı sorumluluklarımız vardır. İnsanı hem Allah’ın katında hem de tüm yaratılmışların içinde değerli ve önemli kılan özelliği, işte bu sorumluluklarını sahiplenmesi ve kendisine tevdi edilen mukaddes emaneti yüklenmesidir.” şeklinde konuştu.

Sohbet boyunca Müslümanların sorumluluklarına değinen Başkan, dinleyenlere manevi bir atmosfer yaşattı. Müminlere uzun uzun nasihat ve hatırlatmalarda bulunan sohbetini dua ile sonlandırdı.

Duasında, “Zorluklarımızı kolay kılsın. Şerleri hayırlara tebdil eylesin. Hastalarımıza acil şifalar lütfeylesin. Bereketli yağmurlarla tüm mahlukatı mesrur eylesin. Bizleri umduklarımıza nail, korktuklarımızdan emin eylesin. Kardeşliğimizi daim ve güçlü kılsın.” ifadelerine yer verdi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar