Haberler

6/recent/ticker-posts

Bakan Fahrettin Koca: 15 kişide mutasyonlu virüs Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’den Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı: 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi

İlk olarak İngiltere’de ortaya çıkan İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın açıkladığı %70 daha fazla bulaşıcı olan mutasyonlu Covid-19 virüsü Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamasıyla Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide de tespit edildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 1 Ocak günü Sosyal Medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada; İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edildiği için bu ülkeden girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur. Son dakika Sağlık haberleri.

Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.

İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındalar. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.

Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir.

İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.

Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Saygılarımla

15 kişide mutasyonlu virüs
15 kişide mutasyonlu virüs

Yorum Gönder

0 Yorumlar