Haberler

6/recent/ticker-posts

BİK’ten Sözcü hakkında kamuoyu duyurusu

 


Sözcü hakkında kamuoyu duyurusu…Sözcü gazetesinin 1 Ocak baskısının ‘2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı‘ manşetinde Ayasofya hakkındaki ifadeleri Ayasofya tartışmalarını tekrar başlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Ben okumuyorum, kimse de lüzumsuz yere buna para verip almasın’ ifadelerinden sonra Basın İlan Kurumu’da bir kamuoyu duyurusu yayınladı. Haberler.

Basın İlan Kurumu’nun Sözcü hakkında kamuoyu duyurusu

Sözcü gazetesinin 1 Ocak 2021 tarihli ‘2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı’ manşetli haberinde, Ayasofya’nın cami hüviyetine geri döndürülmesi felaket olarak yorumlanmıştır. Bu haber toplumun farklı kesimlerinde ciddi tepkiye yol açmış, maşeri vicdanı yaralamıştır.

Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının ilgili hükümlerine göre gazetenin bu haberi resen ele alınıp, gerekli işlemler yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

Sözcü gazetesinin 1 Ocak manşeti

Gazete manşetinde ”2020’nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı” başlığına yer verirken açıklamada, Türkiye, Koronavirüs salgını nedeniyle acılarla dolu unutulmaz bir yıl geçirdi… Yasaklar, ekonomik sıkıntılar, depremler 82 milyonu bunalttı. 2020’den geriye, hatırlamak istemediğimiz bu olaylar kaldı ifadelerine yer verdi. Devamında 12 ay boyunca her ay yaşanan acı olaylara yer verirken Temmuz ayı için ”Ayasofya açıldı” başlığına yer verip ”Yıllarca müze olarak hizmet veren İstanbul’daki Ayasoyfa Camii, 86 yıl aradan sonra ibadete açıldı. Dünya tepki gösterdi.” ifadelerine yer verdi.

Bu ifadeler sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepkisiyle kalmayıp vatandaşta sosyal medya araçlarından sert tepki gösterdi.

Basın İlan Kurumu

Basın İlan Kurumu (BİK), resmi ilanların ulusal-yerel basında paylaştırılmasında aracı olan özerk olarak 2 Ocak 1961 tarihli ve 195 sayılı Kanun ile kurulmuştur.

Ankara, İzmir, Adana, Konya, Kayseri, Trabzon, Sakarya, Samsun, Kocaeli, Eskişehir, Ordu, Zonguldak, Van, Hatay, Mersin, Diyarbakır, Erzurum, Balıkesir, Denizli, Afyonkarahisar, Batman, Bursa, Konya, Gaziantep, Kayseri, Antalya, Manisa ve Malatya’da şubeleri bulunmasına rağmen Genel Müdürlüğü İstanbul’da bulunmaktadır. Kurum nihai hedef olarak tüm illerde şube açmayı hedeflemektedir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar