Haberler

6/recent/ticker-posts

Covid-19 son durum raporu

 


Covid-19 son durum raporu… Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan Çin kaynaklı Covid-19 virüsü yüzbinlerin ölümüne milyonların hastalanmasına sebep olurken tüm ülkelerin ekonomik anlamda ciddi darboğaza girmesine neden oldu.

Son zamanlarda ülkelerin ardı ardına Covid-19 aşısı müjdelemeleri umutları arttırmış durumda. Türkiye’de ise Covid-19 ile ilgili son rakamlarla birlikte gelişmeler ise şöyle:

4 Ocak Koronavirüs rakamları

TEST SAYISI 181.323

VAKA SAYISI 13.695

HASTA SAYISI 1.508

VEFAT SAYISI 197

İYİLEŞEN SAYISI 9.896

Haberler

Covid-19 son durum raporu

Ağır Hasta: 29 Temmuz’dan itibaren oksijen saturasyonu belli oranın altında olan veya yoğun bakım gerektiren hastalar için uluslararası tanımlamaya uygun olarak “Ağır Hasta Sayısı” (serious and critical) tablomuzda verilmeye başlanmıştır.

Hasta: Başlangıçtaki test politikamız gereği, semptomlu kişilere test yapılmaktaydı. Tarama testleri ve semptom göstermeden test yaptıranların sayısı artmaya başladığından, başlangıçtaki veri tutarlılığını bozmaması açısından sadece semptomlu vakalara yapılan test sonuçları verilmeye devam edilmiştir. Bu sebeple vaka yerine “Hasta” terimi kullanılmıştır.

Günlük Vaka Sayısı: 25 Kasım’dan itibaren hasta sayısı üzerine semptomsuz olduğu halde PCR testi pozitif çıkanlar da eklenmiş ve günlük hasta dahil “Vaka Sayısı” olarak verilmiştir.

Toplam Vaka Sayısı: PCR testi pozitif çıkan tüm kişilerin toplamı. 29 Temmuz tarihinden 10 Aralık tarihine kadar olan semptomsuz vakalar hasta sayılarına eklenerek güncelleme yapılmış ve kümülatif toplamı “Toplam Vaka Sayısı” olarak verilmiştir.

Günlük İyileşen sayısı: O gün tedavisi tamamlananlar ile izolasyon süresi biten vakaların toplamı ile hesaplanmaktadır. (Günlük iyileşen hasta dahil)

Toplam iyileşen Sayısı: 12 Aralık tarihinden itibaren iyileşen hastalara ilaveten izolasyon süresi dolan vakalar tabloya eklenmiştir ve tablodaki “Toplam İyileşen Hasta Sayısı” ifadesi “Toplam İyileşen Sayısı” olarak değiştirilmiştir. (Toplam iyileşen hasta dahil)

Yorum Gönder

0 Yorumlar