Haberler

6/recent/ticker-posts

Husiler Karayel düşürdü Yemen’de 2004 yılından beri silahlı mücadele yürüten Şii Ensarullah hareketi kamuoyunda bilinen adıyla Husiler Vestel üretimi Karayel İnsansız Hava Aracını hava savunma füzesiyle düşürdü.

Dünyada övgüyle bahsedilen Türkiye üretimi insansın hava araçları birçok ülkeye ihraç edilmiş durumda bunlardan biri de Suudi Arabistan. Suudi Arabistan, Yemen’deki savaşta insansız hava araçlarını çok yoğun kullanmakta bu insansız hava araçlarından biri de Vestel Üretimi Karayel İHA, Yemen’de şimdiye kadar iki tane Karayel’in düştüğü biliniyor. Son dakika haberleri burdan takip edebilirsiniz.

Vestel Karayel İHA teknik özellikleri

Tasarımı ve geliştirilmesi Zorlu Holding bünyesindeki Vestel tarafından geliştirilen Karayel, Servis İrtifası: 22 bin 500 feet

Seyir Hızı : 60 – 80 kno, Havada Kalış Süresi: 20 saat, Gövde Uzunluğu: 6.5 m, Kanat Açıklığı: 10,5 metre, Toplam Kalkış Ağırlığı: 550 kg ve Motor Gücü : 97 Hp olan İHA’nın, Vestel tarafından yaklaşık iki yıl önce Suudi Arabistan’a satışı gerçekleştirildi. Firma, Suudi başka bir firmayla satış ofisi anlaşması da yapmıştır. Suudi, birlikleri Vestel Karayel’i, yoğun şekilde kullanmaktadır.

Husiler Kimdir?

1990’lı yıllarda Yemen’in kuzeyinde dini ve kültürel faaliyetler yürütmek amacıyla Bedreddin el-Husi önderliğinde kuruldu. 2004 yılında grubun kurucusunun öldürülmesiyle grup silahlı ayaklanma başlatmıştır. 30 000’den fazla militana ve geniş halk kitlelerine sahip olan Husiler, merkezi Yemen hükümeti, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin oluşturdu koalisyonla savaşmaktadır. Koalisyonun yanı sora IŞİD ve el-Kaide’ye karşı da savaşmakta olan örgüt ülkenin başkenti San’a ve önemli liman ve bölgeleri elinde tutmaktadır. İran’ın örgütü ideolojik, siyasi, ekonomik ve askeri olarak desteklediği bilinmektedir. Örgütün sloganı “Allah Büyüktür, İsrail’e ölüm, Amerika’ya ölüm, Siyonizm’e Lanet, İslam’a Zafer”dir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar