Haberler

6/recent/ticker-posts

TS1400 motorunun ikincisi Üretildi TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, Türkiye’nin ilk yerli helikopteri Gökbey için geliştirdiği TEİ TS1400 motorunun ikincisinin imalatının tamamlandığını bildirdi.

Prof. Dr. Akşit, TRT Radyo 1’de yayınlanan “Yerli ve Milli” Programına katılarak, Belma Şahaner’in sorularını cevaplandırdı. Akşit, “TEI-TS1400’ün ikinci motorunun imalatı bitti. Önümüzdeki haftalarda ikinci motorun test süreci başlayacak. 1,5 ay içinde üçüncü motorumuz bitiyor.

Önümüzdeki altı ay içinde en az beş tane TS1400 motoru üreteceğiz. 2024 yılında TEI-TS1400’ün seri imalata geçmesini bekliyoruz.” dedi.

TUSAŞ Motor Sanayi TEI, 2017 yılından buyana üzerinde çalıştığı Türkiye’nin ilk yerli ve milli helikopter motoru TS1400’ün prototipini, geliştirilmekte olan genel maksat helikopteri Gökbey’e entegrasyon için TUSAŞ’a geçen ay teslim etmişti. Son dakika Savunma Haberleri.

TS1400 Motoru Atak’larda Kullanılacak

Gökbey helikopteri ardından Atak helikopterlerinde de kullanılması beklenen motorun Türkiye’nin ihracatta yaşadığı engelleri de aşması için önemli bir aşama olacaktır.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Alt Sistemler Dairesi önderliğinde yürütülmekte olan proje kapsamında, bir yandan ülkemizde gaz türbinli motor tasarım, geliştirme ve test altyapıları oluşturulurken, diğer yandan da Özgün Helikopter’e entegre edilebilecek, 1400 shp gücünde, tip sertifikası alınmış özgün ve millî motor, TEI tarafından geliştiriliyor. Turboşaft Motor Geliştirme Projesi 8 yıllık bir proje olup, tamamı TEI çalışanlarından oluşan ve TEI’nin Eskişehir, Ankara ve İstanbul Mühendislik Ofisleri’nde bulunan yaklaşık 250 kişilik bir mühendislik ekibi projede çalışmaktadır.

 TS1400 Teknik Özellikleri 
Kalkış Gücü (Deniz Seviyesi Statik)1.400 shp
30 sn. Tek Motor Gücü (Deniz Seviyesi Statik)1.660 shp
Kalkış Gücü/Ağırlık8,54 (shp)/(kg)
Servis Yüksekliği20.000 ft
Çıkış Şaft Hızı23.000 rpm

Yorum Gönder

0 Yorumlar